Nő a hulladékdíj, de bővülnek a szolgáltatások is
A fővárosi háztartások kiadásainak tervezésekor jövőre is kalkulálni kell az emelkedő közüzemi díjakkal. A Főváros Közterület-fenntartó Zrt. 2009-ben 14,11%-al számláz többet a hulladékdíjért, de ez még mindig a legkisebb tétel egy fővárosi család rezsiköltségében. Bielek Péter vezérigazgató szerint az áremelés mögött olyan bővülő szolgáltatások állnak, amelyek érezhetően javítják a fővárosiak komfortérzetét.
- Nem népszerű dolog árat emelni, de ahhoz, hogy a feladatainkat az ideinél magasabb színvonalon tudjuk ellátni mindenképpen szükség volt erre. A lakás fenntartás rezsijében a hulladékkezelés 2007-ben nem egészen hét százalékkal szerepelt. Ennél jóval többet – a költségek egy-egy harmadát – fizettek ki a családok fűtésre vagy telefonra, kábeltévére. A hulladékkezelési díjat a köztudatban leginkább a szemétszállítással azonosítják, pedig az FKF. tevékenysége ennél sokkal szélesebb területet ölel fel. Amennyiben a Fővárosi Önkormányzat elfogadja a javaslatunkat akkor 300 forinttal fog emelkedni a hulladékkezelési díj. Ez pedig jóval alatta marad az európai nagyvárosok átlagának, még akkor is, ha jövedelemarányosan vizsgáljuk.
Mindezt úgy, hogy a bevezetett hatékonyságnövelő és költségcsökkentő programjainknak köszönhetően a hulladékkezelés költsége várhatóan az infláció alatti mértékben 4,2%-al nő majd. A hatékonyságunk javulását mi sem bizonyítja jobban, hogy a létszámunk 7, a költségeink 10%-al csökkentek idén. Ez kétmilliárd forintnyi megtakarítást jelent
- Akkor mi indokolja a 14,11%os emelést?
- A Hulladékkezelési díjnak csak kevéssel több, mint felét teszi ki a köztudatban leginkább megjelenő hulladékszállítás díja. A fennmaradó majd ötven százalékot a járulékos költségek adják, mint az ártalmatlanítás vagy a szelektív gyűjtés. A szemétszállítás az emberek számára teljesen hétköznapi tevékenység és hozzátartozik komfortérzethez.
- Az utóbbi években azért nemcsak a kukásautó megjelenésével azonosítják az FKF-et. A városban egyre több helyen megjelenő szelektív hulladékgyűjtő szigetek szinte már hozzá tartoznak a városképhez.
- Ez így van, és úgy gondolom – a lakossági visszajelzések is bizonyítják – mind nagyobb az igény erre a szolgáltatásra. A jövő évi emelésből befolyó bevételeink felhasználásának egyik fontos eleme ennek és a többi szolgáltatás bővítése. A szelektív gyűjtés ennek egyik eleme Jövőre újabb 200 gyűjtőszigetet alakítunk ki és így már 1103 szelektív hulladéksziget áll a lakosság rendelkezésére. Hozzá kell tennem, hogy a szelektív gyűjtés még nem tartja el önmagát és profitot pedig végképp nem termel. A 200 új gyűjtősziget kialakítása 350 – 400 millió forintnyi költséget jelent. Ezt még az is növeli, hogy sokan illegális hulladéklerakó-helynek tekintik őket.
- Mi a helyzet a lomtalanítással? Az idén új rendszerben történik az érintett körzetek lakosságának tájékoztatása. Bevált-e ez a módszer? Eltűnnek-e a lomizók a hulladék kupacok mellől?
- Az egyszeri ingyenes lomtalanítási szolgáltatás szintén benne van a hulladékkezelési díjban. A tájékoztatás személyre szóló formája már látható eredményekkel járt. Persze trükközők most is vannak, hiszen a lomtalanítás helye és ideje nem titkos, arról a cégünk zöldszámán bárki szerezhet információt. Azt szeretnénk hogy a díjemelés mögött ebben az esetben is érezhető szolgáltatásbővülés álljon. A várost kisebb körzetekre osztottuk, az este kirakott lomot már másnap elszállítjuk, így a hulladékhegyek nem csúfítják napokig a városképet. Igaz ehhez arra is szükség van, hogy a szemét ne napokkal a begyűjtés előtt kerüljön ki az utcákra. Új szolgáltatásunk, hogy a lomtalanításhoz kapcsolódva a veszélyes hulladékot is átveszzük, melyet egy külön gépkocsi gyűjt össze. Talán jellemző adat, hogy az első kerületben egyetlen nap alatt 80 kg gyógyszer gyűlt össze ily módon.
- Idén is sok helyen lehetett találkozni a jellegzetes zöldhulladék-gyűjtő zsákokkal. Folytatódik-e jövőre az akció?
- A szolgáltatásfejlesztés másik elemeként 2009-ben tovább bővül a zöldhulladék szelektív gyűjtése. Jövőre már a város majdnem egészét bevonjuk ebbe a rendszerbe és a továbbiakban is támogatjuk a házaknál történő komposztálás elterjedését.
A szelektív hulladékgyűjtés amúgy jelentős díjcsökkentő tényező. A hasznosításból származó bevétel kétféleképpen is érinti a lakossági költségeket. Egyrészt újrahasznosítással másrészt az energiatermelés révén. Csak az így termelt áram 3 milliárd forintnyi megtakarítást jelent évente.
- Érződik-e a gazdasági válság hatása? Nő vagy csökken a szemét mennyisége?
- A gazdasági nehézségek közepette érezhetően csökken a hulladék mennyisége is. Az emberek kevesebbet költenek, kevesebb mennyiségben keletkezik hulladék is. A leginkább érzékeny pont a másodlagos hulladék értékesítése. Ha nincs kereslet, nem vásárolják meg a keletkezett műanyag és egyéb hulladékot, ezért azt tárolni kell.
- Előfordulhat az is hogy, esetleg nem gyűjtenek bizonyos típusú szelektív hulladékot?
- A szelektivitás egyik fontos tényezője, hogy minél több frakcióra gyűjtenek annál drágább. Nem véletlenül külföldön ezt a szolgáltatást jóval drágábban végzik, mint nálunk. A Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. a szelektív gyűjtés rendszerét szeretné bővíteni. A lakosságtól befolyó összegeket teljes egészében visszaforgatjuk a szolgáltatás fejlesztésébe valamint a színvonal emelésébe. Állíthatom, hogy a budapesti hulladékdíj ugyan a drágábbak közé tartozik, de a szolgáltatás minősége a legjobbak között van Európában
< Előző | Következő > |
---|