Falfirkászok alkonya
Amióta falak vannak, azóta léteznek falfirkák is. Úgy tűnik, hogy az önkifejezésnek ez a formája egyidős a civilizációval. Az utóbbi néhány évtizedben azonban a „béla hüje” és a nyíllal átlőtt szív helyett az önjelölt alkotók mást óhajtanak a világ tudomására hozni. Leginkább azt, hogy csak ők vannak a világon…
A budapesti utcákat járva szinte nem is látunk már mást, mint a falakat, portálokat, műemlékeket, járműveket beborító – sokszor teljesen értelmetlen – festékfoltokat. Csak a Nagykörúton összesen 2317 négyzetméternyi graffiti csúfítja a falakat. A rongálók szinte a teljes festékipari arzenált bevetik az akril alapú festékszóró flakontól a zsírkrétán át, az alkoholos filctollig.
A mai firkáló különös szerzet. Neki egyetlen vágya van mindenképpen nyomot hagyni ezzel jelezve és megindokolva létét. Az internet korában egész bandák specializálódtak erre az életmódra. A céljuk minél több, feltűnőbb helyen elhelyezni a kézjegyüket, amit azután a világhálón is közhírré tesznek. Az ő szórakozásuk hárommillió városlakó komfortérzetét, kedélyállapotát, szépérzékét - és tulajdonát – teszi tönkre.
A harc régóta folyik. Leginkább Kőműves Kelemen módjára: amit lefújnak éjjel, azt napközben letisztítják és viszont. Eközben a graffiti eltávolítás is igazi szakmává és prosperálló üzletté vált, hiszen a különféle felületek és a felhasznált festék más és más technológiai megoldást kíván. Arról nem is szólva, hogy a régebben fent levő „alkotások” eltávolítása sokkal bonyolultabb, hiszen a beivódott festék árnyékot hagy, amit csak speciális árnyékeltávolítóval lehet megszűntetni.
A fővárosnak okozott károk nagysága szinte felbecsülhetetlen. Csak a kármentesítés összege meghaladja évente az 500 millió forintot. Ugyanakkor mindenki számára nyilvánvaló, hogy ennek az összegnek a felhasználása nagyon kevéssé hatékony, hiszen a vandalizmust nem tudja visszaszorítani.
Az igazi megoldást a közös fellépés jelentheti. Úgy tűnik erre jöttek rá azok is, akik megunták a szélmalomharcot és a falfirkálók ellen a civil összefogást javasolják. A Szeretem Budapestet Mozgalom és más civil szervezetek most úgy döntöttek saját kezükbe veszik a kezdeményezést és megpróbálják felrázni a közvéleményt. Azokat a városlakókat, akik maguk is szenvednek a falfirkálók áldásos tevékenysége miatt. Ahogyan a világ más nagyvárosában, Budapesten sem lehet sikeres a harc az érintettek tevőleges részvétele nélkül.
Nem pusztán szépérzék kérdése az, hogy a súlyos pénzekért megvásárolt, és még több pénzért fenntartott társasházak tulajdonos-közössége, az elcsúfított portálú üzletek tulajdonosai rádöbbenjenek: az ő aktív részvételük nélkül nincs esély a graffitizők megfékezésére. Az összemázolt falak – az látható károkon kívül – csökkentik az ingatlanok értékét, elriasztják a vásárlót és megbotránkoztatják a turistát. New Yorkban egyszerűen értelmetlenné vált a firkálás, akkor, amikor a frissen elrondított falakat a lehető leggyorsabban letakarították. Ha nincs látszatja a firkálásnak, akkor előbb-utóbb értelmetlenné válik maga a cselekmény.
Ennek a felismerésnek a jegyében kezdődött a rendrakás a Nagykörúton és a belváros utcáiban. Az év végéig tartó akció során – a civil szervezetek és a helyiek együttműködésével – minden graffiti eltűnik a falakról, kirakatokról, villamosmegállókról és aluljárókból. A munkát a Fövárosi Közterületfenntartó Zrt. végzi, ezzel is kiállva a civil kezdeményezés mellett.
Az akció az öntevékenységen alapul. Nem elég eltüntetni a koszt a falakról, de folyamatosan kell őrködni, hogy ne is jelenjen meg újra. A rendőrség és a közterület felügyelet üdvözli a kezdeményezést. Igaz, hogy csak akkor tud fellépni az elkövetőkkel szemben, ha bejelentés érkezik a rongálásról. Erre a célra, anonimitást biztosító, speciális bejelentőlapot és forró drótot is létrehoztak. A kampányt támogató mobilszolgáltató cégek, az ősz folyamán közös platformon üzemelő, MMS képek fogadására is alkalmas ingyenesen hívható számot is indítottak, hogy a már letisztított felületekre felkerülő újabb falfirkákat a lehető leggyorsabban el lehessen tüntetni.
A graffiti nem más mint kosz, támadás a többségben levő városlakók ellen. A tiszta Budapest pediíg a fővárosiak ügye. Nekünk kell tennünk érte.
< Előző | Következő > |
---|